Kdo se odhodlá pěstovat ovoce ve velkém množství, nebude to mít snadné, i když se jedná o produkty, o které je mezi lidmi obrovský zájem. Čím dál více zájemců o zdravou výživu se systematicky vyhýbá syntetickým potravinám s různými nežádoucími chemikáliemi, a dává přednost tomu, co je přirozené, co roste v přírodě vlivem slunečního svitu, hnojené a ošetřované přírodními prostředky. Vyplatí se připlatit za BIO kvalitu, protože příplatek se vám odrazí v podobě pevnějšího zdraví, zatímco příplatek například za luxusní šperk – to je nevratná investice.
Pěstitelé ovoce nemusí mít obavy o odbyt, ten většinou bývá zajištěn, pokud si dobře podchytíte reklamu a rozvážíte produkty na tržnice nebo je dodáváte ve větším množství například odběratelům pro výrobu ovocných koncentrátů. Problém může vzniknout tehdy, nemáte-li vhodné nádoby na skladování a přepravu toho, co vypěstujete.
Zmínili jsme se zde o ovocných koncentrátech, ty také patří ke zboží, velmi žádané dokonce i v běžných supermarketech. Na veřejnosti se totiž šíří informace, že džusy slazené cukrem či přislazované umělými sladidly, nejsou pro organismus velkým přínosem jednak pro vysoký glykemický index, nahrávající vzniku diabetu, a pak pro samotný nekvalitní bílý cukr, zbavený živin, který pro lidské tělo představuje nemalou zátěž. To nejlepší, co můžete z ovoce získat, je tedy přirozený koncentrát, pouze pasterizovaný, bez dalších příměsí a úprav. Koncentrát lze pak snadno ředit kvalitní vodou a využít pro přípravu nápojů prakticky po celý rok.
V čem koncentráty přepravit
Tekuté ovocné složky lze přepravit na trh poměrně jednoduše, například pomocí kontejneru IBC Schoeller Allibert. Jsou to velkokapacitní nádoby o objemu 1000 litrů, které lze postavit na sebe do pěti pater, a efektivně tak vyplnit přepravní prostor. Ovocný koncentrát se tímto způsobem (uvnitř kontejneru v plastové fólii – vložce) přepravuje v chladicích boxech i na velmi dlouhé vzdálenosti.